tel: 733 333 444

CHARAKTERYSTYKA PIAN PUR

Informacje podstawowe

Piany poliuretanowe (zwane też pianami PUR) są nowoczesnym środkiem służącym do wykonywania termoizolacji pomieszczeń i budynków. Proponowane przez nas rozwiązania, wykorzystujące materiały z najwyższej półki, są pozbawione wad, którymi charakteryzują się tradycyjne metody izolowania termicznego, takie jak np. wełna mineralna czy styropian. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze informacje dotyczące tej technologii.

Piany PUR to nic innego jak specjalnie przygotowane i dobrane neutralne dla środowiska środki chemiczne, które po zmieszaniu tworzą na powierzchni, na której zostały nałożone warstwę ochronną, której zadaniem jest zatrzymywanie ciepła wewnątrz pomieszczenia. Zdolność pian PUR do zatrzymywania ciepła wewnątrz jest dużo wyższa niż w przypadku cegły, wełny mineralnej, styropianu czy drewna. Jest to jeden z wielu ważnych powodów, dla których wybór piany PUR do ocieplenia poddasza czy dowolnego innego pomieszczenia jest najlepszym możliwym.

Izolację termiczną za pomocą pian poliuretanowych wykonuje się za pomocą specjalnych systemów urządzeń, najczęściej montowanych na samochodach. Nasza firma dysponuje kilkoma takimi systemami, z których każdy jest zupełnie samodzielny i niezależny. Za pomocą odpowiedniego agregatu, mieszającego składniki i podającego środek izolacyjny przez wąż pod odpowiednim ciśnieniem piana jest nakładana na powierzchnię przy wykorzystaniu pistoletu, podobnego w działaniu do tych znanych z lakierni samochodowych. Przeszkolony pracownik nakłada pianę na wybraną powierzchnię kolejnymi warstwami. Piana wysycha wstępnie po kilkunastu sekundach, docelowe właściwości uzyskuje po około 24 godzinach od nałożenia.

Metoda natryskowa ma wiele zalet. Jest dużo szybsza niż np. krojenie i wykładanie wełny mineralnej, czy docinanie bloków styropianu - nie trzeba martwić się o narożniki, zbiegi ścian czy stropów. Dzięki takiemu sposobowi nakładania zdecydowanie ułatwiony jest dostęp do zasłoniętych, odległych lub znajdujących się za różnego rodzaju załamaniami i przeszkodami miejsc. Piana dzięki swym właściwościom ściśle przylega do powierzchni, tworząc przy tym dodatkową warstwę dźwiękochłonną (przy założeniu, że użyta została piana otwartokomórkowa).

Podsumowanie zalet i cech pian PUR

 • Przewodzenie ciepła:
  Proponowane przez nas piany PUR charakteryzują się bardzo niskimi współczynnikami przewodzenia ciepła. Oznacza to, że skutecznie nie pozwalają, aby ciepło wydostawało się z pomieszczenia. Te właściwości uzyskiwane są przy bardzo niskiej grubości warstwy izolacyjnej i nie zmieniają się z biegiem czasu.
 • Doskonała przyczepność:
  Dzięki płynnej formie, która zastyga dopiero po nałożeniu, piany PUR tworzą szczelną warstwę ochronną bezpośrednio przylegając do materiału, na który zostały nałożone. Wykorzystując technologię pian poliuretanowych eliminuje się ryzyko powstawania przestrzeni pomiędzy materiałem izolującym a konstrukcją, na którą jest nakładany. Piany PUR można nakładać na niemal każdą powierzchnię, zaczynając od drewna, przez cegłę, beton, aż do blach (w tym trapezowych) i konstrukcji stalowych.
 • Szybkośc wykonania:
  Cała technologia, od materiałów, przez urządzenia do akcesoriów, zaplanowana była, aby przy perfekcyjnych właściwościach izolacyjnych uzyskać gotową izolację w maksymalnie skróconym czasie. Dzięki metodzie natryskowej, doświadczony i sprawny wykonawca za pomocą jednego systemu do nakładania piany może w ciągu jednego dnia roboczego zaizolować nawet do 1000 m2 powierzchni.
 • Łatwość stosowania:
  Dzięki płynnej konsystencji materiału można bez najmniejszych problemów izolować trudno dostępne miejsca, takie jak złączenia narożników i stropów, przestrzenie między murami czy za elementami konstrukcyjnymi. Kolejne warstwy piany można nakładać już po kilku minutach, w związku z czym w całym procesie nakładania piany nie występują żadne przerwy i oczekiwanie na wyschnięcie materiału.
 • Samodzielne systemy dozowania:
  Nasze systemy do instalacji piany przyjeżdżają do Państwa w pełni gotowe i samodzielne. Oprócz samego materiału w ilości dobranej do wcześniejszych ustaleń, zależnej głównie od powierzchni, która ma być izolowana, ale także od warunków klimatycznych i Państwa osobistych preferencji, nasze auta z agregatami są wyposażone we własne paliwo i zasilanie, zapas wody i wszystkie akcesoria potrzebne do sprawnego i profesjonalnego wykonania izolacji. Nie wymagamy od Państwa podłączeń do źródeł prądu czy wody, a przygotowanie systemu do wykonania izolacji zajmuje zaledwie kilka minut po dotarciu na miejsce.
 • Wzmocnienie konstrukcji:
  Izolacja pianą poliuretanową stanowi bardzo lekką warstwę materiału. Dzięki temu nie obciąża konstrukcji, a przy stosowaniu piany zamkniętokomórkowej (która jest twardsza od otwartokomórkowej) możliwe jest dodatkowe wzmocnienie konstrukcji. Z tego powodu pianę PUR stosuje się np. w budynkach zabytkowych. Izolacja pianą PUR pomaga zredukować obciążenia występujące np. w czasie, gdy na dachu budynku zalega śnieg.
 • Bezpieczny dla środowiska:
  Zarówno proces produkcji, magazynowania, transportu, nakładania jak i późniejsza eksploatacja piany PUR pozostają bezpieczne dla środowiska. Stosowane przez nas materiały spełniają rygorystyczne normy, a stosowane technologie nie powodują szkód w środowisku, włączając w to brak wpływu na zubażanie warstwy ozonowej.
 • Poprawa warunków życia:
  Zastosowanie pianu PUR w opinii jej użytkowników poprawia warunki codziennego życiu i w zauważalny sposób ogranicza koszty związane z ogrzewaniem. Izolacja pianą PUR jest właściwie bezobsługowa i po położeniu niemal nigdy nie wymaga żadnych poprawek czy przeglądów.
 • Za darmo dla Państwa:
  Wszysktie nasze realizacje sprawdzamy u klienta, w jego obecności, za pomocą kamery termowizyjnej. Dodatkowo, jeszcze przed rozpoczęciem prac, sprawdzamy konstrukcję wilgotnościomierzem - to unikatowe w skali regionu podejście, które zabezpiecza Państwa przed nałożeniem izolacji na nieprzygotowany i niedostatecznie suchy materiał.