tel: 733 333 444

ZASTOSOWANIE PIAN PUR

Ogrzewanie pomieszczeń to z pozoru prosta i nieskomplikowana czynność. Może się wydawać, że wystarczy zainstalować jakieś grzejniki, podłączyć rury, zasilić i - gotowe. Tak uproszczone podejście prowadzi jednak do poważnych problemów i dużych obciażeń finansowych. Ocieplenie, czyli termoizolację, dowolnego pomieszczenia należy starannie zaplanować, biorąc pod uwagę szereg bardzo istotnych elementów, a także własnych preferencji.

Przy projektowaniu ocieplania budynków bardzo ważne jest to, aby mieć świadomość,w jaki sposób z budynku wydobywa się ciepło, a właściwie - którędy ucieka najwięcej ciepła. Ta wiedza pozwala dobrać odpowiednie izolatory i ich grubości, w zależności od miejsca zastosowania. Poniższy rysunek prezentuje przykładowy dom w raz z infomracją procentową, na temat ilości ciepła opuszczającej ten budynek w poszczególnych kierunkach przez poszczególne otwory i elementy konstrukcyjne:

Powyższe dane są informacjami przykładowymi i służą jedynie w celu orientacji. Dla innych budynków poszczególne wartości mogą się różnić, jednak ogólne proporcje powinny pozostać zbliżone. Dzięki schematowi widać, które obszary budynków należy chronić najbardziej. Pytanie pozostaje - czym je chronić?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów izolatorów: styropian, wełna mineralna, drewno. Wszystkie z nich mają swoje zalety, ale mają też i wady. My proponujemy nowość na rynku: specjalnie do tych celów zaprojektowaną pianę poliuretanową. Poniższa tabela przedstawia porównanie jednej z pian natryskowych PUR z wełną mineralną:

Parametr Piana PUR Wełna
Środowisko: Obojętna dla środowiska, nie uczula Pyli, uczula, emituje opary
Nagrzewanie: Chroni przed nagrzewaniem Powoduje nadmierne nagrzewanie budynku w lecie
Trwałość: Nie zmienia właściwości z upływem czasu Ulega degredacji, opada, kurczy się z upływem czasu
Nasiąkanie: Niski współczynnik nasiąkania zatrzymuje wodę poza pianą Absorbuje wodę, tracąc własności izolacyjne
Przepływ powietrza: Zatrzymuje zimne powietrze i podmuchy; nie traci ciepła z wewnątrz Umożliwia swobodny przepływ wirom powietrza; z roku na rok zwiększa koszty ogrzewania
Mosty termiczne: Ściśle przylega do powierzchni i wypełnia najmniejsze przestrzenie Pozostawia wiele niepokrytych miejsc, tworzą się puste przestrzenie i mostki termiczne
Odporność: Odporna na grzyby (w tym pleśń); nieatrakcyjna dla szkodników i gryzoni Atrakcyjna dla grzybów, szkodników i gryzoni

Sukces piany PUR kryje się w dwóch słowach: uniwersalność i skuteczność. Piana poliuretanowa może być wykorzystywana w niemal dowolnym typie budynku. Oto kilka przykładowych miejsc stosowania piany PUR jako materiału izolacyjnego:

  • Domy i kamienice
  • Budownictwo przemysłowe
  • Termorenowacje budynków mieszkalnych i przemysłowych
  • Budynki inwentarskie
  • Hale sportowe i magazynowe
  • Przechowalnie materiałów psujących się

Piana poliuretanowa to materiał, który śmiało może być stosowany jako izolacja nie tylko poddaszy, ale również ściań, podłóg czy przestrzeni pomiędzy ścianami. Z powodzeniem jest też stosowana do ocieplenia np. drzwi garażowych czy zabezpieczenia instalacji wodnych przed zamarzaniem.

Skuteczność piany PUR została już wielokrotnie udowodniona - jest materiałem, który bije na głowę wszystkie tradycyjne metody ociepleń. Głównie dzieje się tak za sprawą niskiej wartości współczynnika przewodzenia ciepła. Dzięki temu możliwe jest stosowanie dużo cieńszej warstwy izolacyjnej, dla przykładu:

  • 100mm (10cm) styropianu daje taką samą skuteczność izolacji jak 60mm (6cm) piany PUR (40% mniej!)
  • 250mm (25cm) warstwa wełny mineralnej izolue w takim samym stopniu co 110mm (11cm) piany PUR (44% mniej!)

Poniższy wykres pokazuje proporcję grubości warstw izolacyjnych przy wykorzystaniu różnych metod izolacyjnych, dających te same efekty termoizolacyjne:

Cieńsza warstwa izolacyjna to więcej przestrzeni dla Ciebie i Twoich bliskich!