Zbytnio wysokie ilości oraz współczynniki żyzności azotu mogą

Informacje

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu
art

Skuteczne środki w zwalczaniu chorób zboża

Choroby zbóż są gigantycznym kłopotem dla rolników, którzy mają z nimi do czynienia. Niektóre z nich, takie jak zaraza poprzez Tiofanat metylowy 500 sc oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, nim pojawią się bardziej zaawansowane symptomy, gdyż tylko w ten sposób można mieć jakąkolwiek szansę uchronić potencjał plonu. Wykorzystanie ochronnych rozwiązań intensyfikujących wytrzymałość zboża przez gospodarza w odpowiednim czasie ma obowiązek pomóc w zapobieganiu wielu komplikacjom chorobowym.

Zabezpieczenie zboża przed chorobami - pewne działania ochronne

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest nieraz bardziej efektywne oraz ekonomiczne aniżeli metody reaktywne w sezonie. Ogólnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia bądź też innego zboża warto się zainteresować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Niżej omawiamy co poniektóre z tych najbardziej ważnych, które należałoby zaimplementować, żeby choroby pszenicy ozimej wiosną oraz zabiegi fungicydowe pozostałe nie generowały większego kłopotu.

Wybrane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• obserwacja obecności azotu,

• środki grzybobójcze na pszenice.

Szczególnie właśnie sadzenie zboża w dobrym czasie jest istotne dla uniknięcia niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem perfekcyjnych momentów dla danego gatunku zboża pozwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w przypadku chorób takich jak choroby zbóż ozimych ma w rzeczywistości gigantyczne znaczenie.

Zbytnio wysokie ilości oraz współczynniki żyzności azotu mogą powodować nazbyt grube, bujne drzewostany, które mogą mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza oraz przenikanie światła, czyniąc plon o wiele bardziej podatnym na choroby dolistne, lub inne rodzaju fungicydy. Jest to przede wszystkim prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są względnie wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - podsumowanie

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o przeróżnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty siania, zabiegi fungicydowe i wybór produktów o większej wytrzymałości bądź też tolerancji na koronne szkodniki i choroby, takie jak jęczmień choroba może pomóc zminimalizować ryzyko poważnych strat. Główna forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę akcesoryjną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby również zwrócić uwagę na cieszący się coraz znacznie większą renomą tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników ceniony jako wydajna forma asekuracji.